Pojawienie się prusaków w naszym mieszkaniu wiąże się z ogromnym stresem, co jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ sam wygląd tego owada odstrasza, a myśląc o tym jakie choroby przenoszą karaluchy, dodatkowo to wzmaga. Są małe i przebiegłe, ukrywają się w szczelinach trudno dostępnych, żerują w nocy, co dodatkowo utrudnia nam ich zidentyfikowanie. Najgorsze jest jednak to, że rozmnażają się w ogromnym tempie, przyjmuje się, że jeden zauważony prusak, to 10 ukrytych w szczelinach. Nie daj się przechytrzyć karaluchowi sprawdź jak usunąć gniazdo prusaków z mieszkania już dziś!
Prusak czy karaluch? Jak je rozróżnić? Co biega w mojej kuchni?
Oba wymienione owady pochodzą z jednej rodziny karaczanów. Różnica pomiędzy prusakiem a karaluchem jest znacząca i na pewno widoczna gołym okiem. Nie wchodząc w szczegóły anatomii obu gatunków, w telegraficznym skrócie różnią się one wielkością, kolorem i występowaniem. Dorosły karaluch wschodni osiąga około 24 mm, jest koloru czarnego i posiada skrzydła pokrywające większą część jego tułowia (samice mają tylko pozostałości po skrzydłach). Karaluch wschodni przystosowany jest do życia w chłodniejszej temperaturze dlatego częściej można je spotkać w piwnicach lub w kanałach.
Prusak to mniejszy brat karalucha wschodniego. Jego dorosła postać osiąga około 15 mm, a kolor tego owada jest żółto-brązowy z dwoma charakterystycznymi pręgami na grzbiecie. Prusak ma długie i ruchliwe czułki, potrafi wspinać się po powierzchniach płaskich i chropowatych. Bardziej ceni sobie wyższe temperatury, dlatego ten gatunek częściej spotkamy w naszych mieszkaniach.
Jak rozpoznać czy mam karaluchy w domu?
Nie jesteśmy entomologami, a wyszukiwarka Google często może nam podpowiadać mylnie jaki to owad. Skąd więc mamy wiedzieć czy trafnie oceniliśmy robaka w naszej kuchni? Oprócz wyglądu istnieją pewne symptomy, które dodatkowo mogą świadczyć, że jest to prusak. Jeśli podejrzany owad pojawia się tylko w nocy i po zapaleniu światła szybko ucieka pod meble, a w dzień nie widać go wcale – może to świadczyć o obecności prusaków.
Kolejnym ważnym sygnałem są odchody karaluchów, które pozostawiane są z reguły w szczelinach mebli, na zawiasach lub na rurach ciepła. Małe czarne kropki, przypominające fusy kawy, łatwo zmywalne – tego musimy szukać. Jaja karaluchów są również specyficzne, koloru ciemnobrązowego i lekko zaokrąglone.
Miejsca wokół którego pojawiają się karaluchy są z reguły ciepłe i wilgotne. Dlatego często widujemy prusaki wokół zlewu, za lodówką, która wytwarza ciepło i posiada pojemnik z tyłu przy agregacie, wypełniony wodą. Karaluchy przyciągają również reszki jedzenia, pozostawione na stołach lub wokół śmietnika.
Skąd się biorą karaluchy?
Karaluchy to owad wędrowny, który w poszukiwaniu żywności robi sobie piesze wycieczki do różnych miejsc. Najczęstszą przyczyną pojawienia się karaluchów w mieszkaniu jest inwazja od sąsiadów. Karaluchy w bloku wielorodzinnym to nierozerwalne połączenie. Jeśli któryś z naszych sąsiadów ma karaluchy to jest wysoce prawdopodobne, że przedostaną się one do nas przez wentylację lub rurami ciepła.
Inną przyczyną pojawiania się prusaków może być wciąż czynny zsyp śmieci w bloku. Jest to idealne miejsce do rozwoju karaluchów, które później w poszukiwaniu pożywienia rozchodzą się do poszczególnych mieszkań tam tworząc gniazda.
I wreszcie ostatni powód pojawienia się prusaków w mieszkaniu to przyniesienie ich z innego zakaraluszonego miejsca. Może to być inne mieszkanie, sklep lub budynki publiczne. Wystarczy jeśli do naszej torby przedostanie się ciężarna samica karalucha, możemy stać się nowym niechciany hodowcą tego owada w swoim mieszkaniu.
Czy karaluchy są niebezpieczne? Jakie choroby przenoszą prusaki ?
Karaluchy są niehigieniczne, każdy to wie, i dlatego na ich ciałach przenoszone są choroby. Jeden karaluch może mieć na sobie około 80 drobnoustrojów chorobotwórczych odpowiadających za zatrucia pokarmowe, przenoszenie bakterii i wirusów np. grypy. Niestety karaluchy są niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą przenosić pasożyty, które odpowiadają za wywołanie toksoplazmozy.
Bez wątpienia karaluchy zagrażają naszemu zdrowiu oraz czystości i jakości naszego pożywienia
Jak walczyć z karaluchami? Jakie metody zwalczania prusaków są skuteczne?
Jeśli chcemy pozbyć się karaluchów na stałe nie bawmy się w półśrodki. Domowe sposoby na prusaki mogą okazać się mało wystarczające jeśli populacja karaluchów jest duża. Samodzielna walka z karaluchami powinna rozpocząć się od całkowitego odcięcia owada od źródła pokarmu. Pozbycie się otwartego śmietnika i resztek jedzenia powinna zapoczątkować naszą walkę. Następnie jeśli mieszkacie w bloku, musicie uszczelnić wejścia i wyjścia rur ciepła w waszym mieszkaniu, kratkę wentylacyjną i drzwi zewnętrzne.
Kolej na skuteczne środki na karaluchy dostępne na https://www.sklep.olpest.pl/zwalczanie-prusakow-i-karaluchow-c-1_2_5.html
Aby pozbyć się gniazda karaluchów najlepiej zastosować metodę żelową. Dzięki niej owady giną trując siebie i swoich kolegów, ponieważ zatruty karaluch wydala zatrute odchody, które następnie zjadane są przez kolejne owady. Żel jest zarówno dobrą trucizną jak i smakowitym kąskiem dla prusaków. Efekt całkowitego wyniszczenia populacji przychodzi po około 2 tygodniach.
Oprysk na karaluchy również daje dobre rezultaty i efekt widoczny jest od razu po zabiegu. Warto wybrać silny preparat z wysoką zawartością permetryny. Spryskiwane powierzchnie stanowią zagrożenie dla karaluchów, które przechodząc po nich zatruwają się kontaktowo.