Jak często wykonujemy przegląd samochodu?

Jednym z obowiązków każdego kierowcy jest regularny przegląd samochodu. Niezależnie od tego, czy posiadamy samochód osobowy, czy inny pojazd, musimy systematycznie sprawdzać jego stan techniczny, a także dokonywać oceny, czy może być dopuszczony do ruchu drogowego. Chodzi tutaj oczywiście o kwestie bezpieczeństwa. Z jaką częstotliwością trzeba wykonywać przegląd samochodu? Dowiedz się!

Kiedy należy przeprowadzić przegląd auta?

To, jak często musimy odwiedzać stację kontroli pojazdów, by wykonać przegląd samochodu, jest uzależnione głównie od wieku pojazdu. Kupując nowe auto osobowe, na badanie techniczne musimy udać się przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następnie zobowiązani jesteśmy do przeglądu przed upływem 2 lat od pierwszego badania. Później natomiast niezbędne jest przeprowadzanie takiej kontroli raz w roku.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu samochodu?

Kontroli technicznej auta możemy dokonać w renomowanym warsztacie samochodowym Premio z Poznania. Jest to procedura, która zajmuje zaledwie około 30 minut. W tym czasie mechanicy dokonują sprawdzenia wszelkich podzespołów, z których składa się samochód. Należą do nich m.in. opony – specjaliści kontrolują, czy czasem nie są one zbyt bardzo zużyte. Sprawdzają także, czy oświetlenie jest właściwie ustawione oraz, czy wszystkie żarówki i światła działają prawidłowo. Eksperci dokonują również weryfikacji układu hamulcowego i zawieszenia. Do kontrolowanych podzespołów zaliczamy także:

  • układ kierowniczy;
  • emisja zanieczyszczeń spalinowych;
  • nadwozie;
  • pasy bezpieczeństwa;
  • obowiązkowe wyposażenie – m.in. trójkąt ostrzegawczy;
  • układ wydechowy.

Co grozi za brak ważnych badań technicznych samochodu?

Nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, ale za brak ważnych badań technicznych samochodu grożą surowe kary! Jeśli dojdzie do zatrzymania pojazdu np. przez policję i nie będziemy posiadali aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, to najprawdopodobniej otrzymamy mandat, który może wynosić nawet 500 złotych. Nierzadko funkcjonariusze podejmują również decyzję o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego – mają takie prawo. Gdy tak się stanie, to mamy zaledwie 7 dni, aby udać się na badania techniczne.

Dlaczego przegląd samochodu jest tak ważny?

Dla większości kierowców przegląd auta to jedynie strata czasu i pieniędzy. Wielu z nich często o nich zapomina, a gdy już muszą się na nie udać, to robią to z dużą niechęcią. Zdecydowanie nie powinno tak być, ponieważ w końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. To właśnie dzięki cyklicznym badaniom diagnostycznym możemy uzyskać najważniejsze informacje o stanie technicznym pojazdu, jego sprawności, zużyciu konkretnych podzespołów i układów, jak i ewentualnych usterkach w przyszłości. Podczas takiej kontroli może dojść również do wykrycia poważnych wad, które powodują, że dalsze korzystanie z samochodu jest niemożliwe.

Informacja prawna