Aby wykonywać zawody, w których czynności związane są z przepływem prądu elektrycznego, niezbędne są określone uprawnienia. W celu ich uzyskania należy zdać właściwy egzamin. Jakie są uprawnienia SEP i dlaczego warto je posiadać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Rodzaje uprawnień
Uprawnienia SEP to grupa zawodowych uprawnień, które umożliwiają wykonywanie specjalistycznych prac w szeroko pojętym sektorze energetycznym. Wyróżniamy więc:
- uprawnienia energetyczne – wybierz je, jeśli chcesz zostać elektrykiem; ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu pozwala wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną,
- uprawnienia cieplne – ten rodzaj uprawnień niezbędny będzie dla wszystkich tych, którzy chcą pracować na przykład w elektrociepłowni czy być odpowiedzialnym za budowę i remonty sieci ciepłowniczych na potrzeby ludności i instalacji technologicznych; pozwalają one wykonywać pracę związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych,
- uprawnienia gazowe – zdobycie ich umożliwia legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Szansa na zdobycie nowego zawodu
Na szkolenia SEP zapisuje się sporo fachowców z różnych dziedzin, którzy chcą w ten sposób przebranżowić się, zdobyć nowe kwalifikacje i rozpocząć karierę w nowym sektorze. Energetyka z pewnością przez długi czas będzie dawać pracę, kurs SEP 1kV czy inny z zakresu SEP jest więc ciekawym rozwiązaniem.
Warto dodać również, że aby zapisać się na kurs nie są potrzebne szczególne wymagania. Zapisać może się każdy, kto ukończył 18 lat i posiada wykształcenie minimum podstawowe.
Na jak długo nadawane są uprawnienia?
Każdy, kto uzyska uprawnienia gazowe, cieplne czy energetyczne, musi je odnawiać z częstotliwością co 5 lat. Odnowienie SEP może wydawać się więc sprawą dość uciążliwą, jednak to rozwiązanie jak najbardziej ma sens. Dlaczego? W szeroko pojętej energetyce zachodzą dynamiczne zmiany. Wysokiej klasy fachowcy muszą więc regularnie uzupełniać swoją wiedzę.
Eksploatacja czy dozór?
Podstawowa wiedza wymagana od osób posiadających uprawnienia typu E (eksploatacja) czy też D (dozór) jest taka sama. Inne natomiast są zakresy obowiązków. Osoby z uprawnieniami w zakresie eksploatacji wykonują bezpośrednio wszelkie prace związane z instalacjami i urządzeniami. Z kolei osoby posiadające uprawnienia z zakresu dozoru, doglądają prace wymienione powyżej. Warto dodać, że uprawnienia D niezbędne są także dla pracowników wykonujących oględziny urządzeń, instalacji i sieci oraz sporządzającym w tych zakresie dokumentacje, orzeczenia, ekspertyzy czy protokoły.