Złote monety okolicznościowe jako nietuzinkowy prezent dla najbliższych

złote monety

Zaprojektowane przez artystów, wybite ze szlachetnego kruszcu przy zastosowaniu zaawansowanej technologii, pięknie zdobione, pochodzące z mennic całego świata, o różnorodnej tematyce… Wszystko to sprawia, że numizmaty – bo to o nich mowa – doskonale sprawdzą się w roli wyjątkowego podarunku na najróżniejsze okazje.

Poniżej prezentujemy bliżej trzy złote monety z szerokiej oferty Skarbnicy Narodowej, wiodącego polskiego dystrybutora monet kolekcjonerskich i medali okolicznościowych.

„Módl się za nami”

Właśnie te słowa (tyle że w języku angielskim) znalazły się na rewersie pamiątkowej monety wyemitowanej w 2020 r. przez Kongo z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Jego wizerunek umieszczony na numizmacie uzupełnia papieska dewiza „Totus tuus” oraz daty 1920–2020. Na awersie znalazła się informacja o nominale – 100 franków CFA – oraz godło emitenta. Warto przypomnieć, że to właśnie Kongo było w 1980 r. celem pierwszej oficjalnej pielgrzymki papieskiej na kontynent afrykański.

Monetę o średnicy 40 mm wykonano z jednej uncji czystego złota. O jej wyjątkowości przesądza m.in. ścisła światowa limitacja – jedynie 250 kolekcjonerów będzie mogło dołączyć ten okaz do swojej kolekcji.

Katedra Notre-Dame

Chyba każdy, nawet jeśli nie był nigdy we Francji, kojarzy charakterystyczną bryłę katedry Notre-Dame. To właśnie ta słynna katedra stojąca w sercu Paryża jest tematem kolejnej złotej monety, którą chcemy Wam dziś zaprezentować. Okaz ten jest tym cenniejszy, że przedstawia w pełnej okazałości fasadę świątyni, która w kwietniu 2019 r. została uszkodzona wskutek pożaru.

Numizmat o wadze 0,5 g i średnicy 11 mm wybito w czystym złocie, a jego nakład wyniósł 5 000 egzemplarzy.

Skarby Polski – rubin

Ten wyemitowany w Polsce numizmat jest zupełnie wyjątkowy. W bogato zdobiony i platerowany czystym złotem medal wkomponowano bowiem przejrzystą kapsułę zawierającą drobiny rubinu. Ten czerwony kamień szlachetny jest nie tylko rzadki i cenny, lecz także niezwykle piękny.

Produkowane ręcznie numizmaty są dość okazałe: ważą ok 40 g i mają ok. 50 mm średnicy.

Więcej interesujących informacji o monetach kolekcjonerskich i numizmatyce znajdziesz na blogu pod adresem Skarbnicanarodowa.info.pl. Sprawdź koniecznie!

Informacja prawna