Bidety idealne do Twojej łazienki

Kiedyś używane jedynie przez arystokrację, dzisiaj są niemal niezbędnym wyposażeniem każdej łazienki. Bidety, bo o nich mowa, powracają do łask i coraz bardziej zyskują na popularności.

  1. Bidety – fanaberia czy konieczność?
  2. Bidet podwieszany czy stojący? Rodzaje bidetów
  3. Bidety podwieszane i stojące – sposób montażu

Bidet pozwala łatwo i szybko zadbać o higienę intymną. Chętnie korzystają z niego głównie panie, jednak jest przydatny również dla panów. W zależności od wielkości i sposobu montażu, bidet lub alternatywne dla niego rozwiązania można zamontować w niemal każdej łazience, również tej niewielkiej.

Bidety – fanaberia czy konieczność?

Klasyczne bidety były używane już w X wieku i przez wiele lat korzystały z nich osoby z wyższych sfer. Początkowo pojawiały się w sypialniach, a dopiero później jako element wyposażenia łazienki. Obecnie pojawiają się one już nie tylko w gabinetach lekarzy ginekologów czy innych specjalności, ale również w prywatnych łazienkach i pokojach kąpielowych.

Główną funkcją bidetu jest umożliwienie podmywania się, np. po skorzystaniu z toalety, bez konieczności brania kąpieli. To jednak nie jedyna zaleta tych elementów sanitarnej ceramiki łazienkowej. Dzięki bidetowi można wygodnie i szybko odświeżyć się w upalne dni, kiedy czas nie pozwala na prysznic. Komfort korzystania z bidetu doceniają szczególnie osoby starsze i ograniczone ruchowo, np. kobiety w zaawansowanej ciąży lub po urazach kończyn. Bidet pozwala utrzymać właściwy poziom higieny intymnej, kiedy standardowa kąpiel nastręcza trudności. To dobra opcja również dla osób przechodzących infekcję intymną – w tym czasie bardzo ważne jest dbanie o wysoki poziom higieny. Choć nie jest to jego podstawowa funkcja, w bidecie można myć nie tylko okolice intymne, ale również, np. stopy, które równie często wymagają odświeżenia w ciągu dnia.

Bidet podwieszany czy stojący? Rodzaje bidetów

Chcąc kupić odpowiedni bidet, konsument staje przed trudną decyzją, ponieważ wybór jest bardzo szeroki, o czym świadczy oferta https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/wc/pisuary-i-bidety.html. Klasyczny bidet składa się z miski oraz typowej baterii bidetowej. Można go kupić zarówno w wersji stojącej, jak i wiszącej. Bidet stojący uznaje się za największy model. Montuje się go bezpośrednio na podłodze, co niweluje problem użytkowania bidetu przez osoby o dużej masie ciała. To, co jest jego plusem, niektórzy uważają za minus. Osadzenie na podłodze sprawia, że nie można zmienić wysokości montażu bidetu. Taką możliwość mają bidety podwieszane. Montuje się je na stelażu podtynkowym, podobnie jak podwieszane miski ustępowe, dlatego można samodzielnie zdecydować, na jakiej wysokości zostanie umieszczona miska bidetowa.

Zarówno bidety stojące, jak i modele wiszące, są dostępne również z dodatkowymi akcesoriami. Za funkcjonalny i estetyczny uważa się bidet wiszący z prysznicem. Taki bidet jest wyposażony w dodatkową słuchawkę prysznicową, która znacznie ułatwia podmywanie się czy mycie stóp. W małych łazienkach sprawdzą miski miski WC 2w1, a więc takie, które pełnią jednocześnie funkcję toalety i bidetu.

Wybierając miskę bidetową, warto zwrócić uwagę czy pokrywa ją powłoka ochronna, zapobiegająca przywieraniu brudu. W ofercie producentów znajdują się również modele samoczyszczące, których zastosowanie jest szczególnie wskazane w łazienkach w gabinetach lekarskich lub w miejscach użyteczności publicznej. Do tego typu łazienek wybierane są zwykle modele wyposażone w dodatkowe filtry, montowane na ujęciu wody.

Bidety podwieszane i stojące – sposób montażu

Aby zainstalowany w łazience bidet spełniał swoją funkcję, trzeba go zamontować we właściwy sposób. Co do zasady, bidet montuje się jak miskę ustępową, a więc modele stojące przykręca się śrubami do podłogi, natomiast bidet wiszący montuje się na stelażu podtynkowym, który następnie jest maskowany za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Niezbędne do zamontowania bidetu akcesoria można kupić w sklepie Castorama.

Przy montażu bidetu najważniejsze jest zachowanie odpowiednich odległości od ściany, podłogi i pozostałych elementów sanitarnych. Wolna przestrzeń wokół bidetu pozwala bowiem na swobodne korzystanie z niego przodem do baterii bidetowej i strumienia wody. Najczęściej bidet montuje się na podobnej wysokości co miskę ustępową, czyli w przypadku modelu podwieszanego, mniej więcej 40 cm nad podłogą. jeśli z bidetu mają korzystać osoby niepełnosprawne, zaleca się podniesienie wysokości o 5 do 10 cm. Odległość od ściany powinna wynosić około 30 cm i tyle samo wolnej przestrzeni należy pozostawić między bidetem a toaletą, umywalką lub innymi elementami wyposażenia. Ważna jest również przestrzeń przed bidetem – do komfortowego użytkowania wystarczy około 60 cm wolnego miejsca. Nie można zapomnieć o odpowiednim podłączeniu zimnej i ciepłej wody, oraz odpływu kanalizacyjnego. Rodzaj wybranego syfonu zależy w dużej mierze od średnicy, przepustowości odpływu oraz ilości wolnego miejsca pod miską bidetową lub za nią.

undefined

Informacja prawna