Chcesz zacząć spędzać więcej czasu na zewnątrz? Przez pracę zdalną ciągle tylko siedzisz i brakuje Ci ruchu? Skorzystaj z naszego krótkiego przewodnika. Zanim zrobi się zbyt gorąco na zewnątrz — wykorzystaj miesiące takie jak kwiecień, maj i czerwiec, na powrót do formy. Według badań – 5 minut dziennie, spędzone na zewnątrz — wystarczy, żeby znacząco polepszyć samopoczucie. To do dzieła!
Pierwszy sposób na spędzanie czasu na zewnątrz: Hiking
To “nowa”, angielska nazwa dla popularnych spacerów. Obecnie hiking przeżywa swój renesans, zachęcając do bardziej świadomego podejścia do pieszych wypraw. W polskiej tradycji spacery goszczą już od XVIIIw.,kiedy to szlachta wybierała się na powolne wędrówki, podczas których doglądano włości.
Dwudziesty pierwszy wiek i związane z nim unowocześnienia, dostęp do technologii oraz niedobór ruchu zachęcają, żeby przenieść “zwykły” spacer na nieco wyższy poziom. To bardzo ważne, żeby sama organizacja pieszych wędrówek sprawiała przyjemność.
Korzystając z grup na portalach społecznościowych, związanych z ciekawymi miejscami w Polsce oraz z aplikacji map można wybrać naprawdę niesamowite trasy do przejścia. Wybierając je, pamiętaj, żeby rezygnować z tych, które są oddalone o więcej niż 50km od Twojego domu. W ten sposób unikniesz znużenia drogą, które pogorszyłoby jakość wędrówki.
Jeśli zrobisz sobie już listę miejsc, które chcesz zobaczyć, przemyśl, jak często zamierzasz spacerować. Nie warto planować wypraw co weekend lub częściej. Może to być, na przykład, raz na dwa tygodnie (co wcale nie jest małym przedsięwzięciem, jeśli przez ostatnie pół roku nie wychodziliście dalej niż na zakupy do pobliskiego marketu).
Drugi sposób na spędzanie czasu na zewnątrz: Jazda na rowerze, polecana przez kardiologa z Poznania.
Jeśli Twój rower zaległ gdzieś w piwnicy, garażu lub na balkonie — teraz jest najlepszy czas, żeby go stamtąd wydostać. Szczególnie jeśli masz więcej niż 30 lat. Dlaczego? Jest to wiek, w którym najczęściej dochodzi do nagłych zaburzeń pracy serca oraz zwiększa się ryzyko zawału. Według badań jazda na rowerze znacząco ją poprawia, dotlenia krew działa pozytywnie na wydolność organizmu.
Jazda rowerem może więc okazać się skuteczną profilaktyką chorób serca. Jeśli jednak zdarzy Ci się poczuć jakikolwiek ból w klatce piersiowej — natychmiast skontaktuj się z lekarzem, na przykład z kardiologiem z Poznania.
W porównaniu do hikingu — czyli pieszych wycieczek — jazda na rowerze pozwala na zobaczenie o wiele więcej w takim samym czasie. Siła, jaką trzeba włożyć w pedałowanie, jest nie bez znaczenia — to dzięki temu ruchowi, powtarzane regularnie wzrośnie siła i wytrzymałość mięśni na łydkach i udach.
Początki jazdy na rowerze nie muszą przypominać udziału w peletonie. Na początek polecamy wybrać krótkie trasy. Jak w przypadku pieszych wędrówek mogą to być wyjazdy raz na dwa tygodnie, podczas których przejedziesz około 1-2km. Jeśli poczujesz niedosyt, spróbuj powtórzyć dystans po 3 dniach od ostatniego wyjazdu. Później stopniowo (to ważne!) zwiększaj długość tras.
Drugi sposób na spędzanie czasu na zewnątrz: Ćwiczenia siłowe… W parku?
Tutaj pierwszym etapem będzie wyjście do parku i sprawdzenie, czy nie ma w nim czegoś w rodzaju siłowni na świeżym powietrzu. Nawet jeśli w pierwszej chwili nie dasz się przekonać — chociaż spróbuj. Wiele znajdujących się na niej maszyn nie odbiega wcale od tych znajdujących się w tradycyjnej siłowni — przynajmniej nie pod względem techniki wykonywanych ćwiczeń.
Na pierwszą wizytę w takiej siłowni warto wybrać się wieczorem. Jest wtedy szansa, że nie będzie w jej pobliżu wielu osób, a pomiędzy maszynami nie znajdzie się żadne dziecko, któremu mogłaby stać się krzywda. Dni są coraz dłuższe, więc po godzinie 18.00 powinno być jeszcze jasno. Wtedy na spokojnie można obejrzeć dostępne maszyny i wybrać te, na których chce się ćwiczyć. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. orbitrek czy wioślarz. Przy wszystkich powinny znajdować się naklejki z informacjami, jak poprawnie wykonywać na nich ćwiczenia i na co zwracać uwagę.
Nie zapominaj o przed treningowej rozgrzewce! Wykorzystaj parkowe ścieżki, żeby nieco potruchtać. Pamiętaj też o wymachach rąk, rozgrzej barki, stawy łokciowe, nadgarstkowe. Kolana i biodra również warto rozruszać przed właściwym treningiem. Jeśli potrzebujesz pomocy — znajdziesz odpowiednie tutoriale z rozgrzewką na YouTube.
Więcej czasu na zewnątrz wiosną…
To pewność, że latem będziesz w o wiele lepszej kondycji. Że wrócisz do domu z “odświeżoną” głową i innym spojrzeniem na to, co się dzieje w domu. Ponadto najnowsze badania pokazują, że ruch daje nam nawet więcej szczęścia niż pieniądze.