USG przezciemiączkowe należy do podstawowych badań wykonywanych u nowo narodzonych dzieci. W przeciwieństwie do tomografii i rezonansu magnetycznego, procedura ta może być bez ryzyka przeprowadzana u małych pacjentów. Ultrasonografia nie wywołuje skutków ubocznych, zapewniając jednocześnie bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne obrazowanie ośrodkowego układu nerwowego
Wskazania do USG przezciemiączkowego
USG przezciemiączkowe najczęściej przeprowadzane jest u noworodków z bardzo niską wagą urodzeniową, a także wcześniaków. W ich przypadku badanie to jest rutynowe oraz obligatoryjne. Istnieją także inne wskazania do jego wykonania, takie jak wady wrodzone, dystrofia płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska, podejrzenie zapalenia mózgowo rdzeniowych, nadciśnienie środczaszkowe, okołoporodowe zaburzenia oddychania czy odchylenia neurologiczne. USG głowy zalecane jest także przy nieprawidłowych wynikach badań, np. niskim wskazaniu hermatokrytu we krwi przy morfologii, niewłaściwych pomiarach antropometrycznych czy niskiej liczbie punktów w skali Apgar po porodzie. Ultrasonografia przezciemiączkowa może być konieczna również w przypadku wystąpienia cukrzycy ciążowej u matki czy zakażenia wewnątrzmacicznego.
Przygotowanie do USG przezciemiączkowego
USG mózgu jest badaniem bezpiecznym, dzięki czemu nie wiążą się z nim żadne przeciwwskazania bezwzględne i dziecko nie wymaga szczególnych przygotowań. Procedura ta wykonywana jest na ciemieniu, czyli nieskostniałym połączeniu kości czaszki. Istnieje ono przez określony czas od narodzin dziecka. W badaniach klinicznych kluczowe znaczeni ma ciemię przednie (zrastające się około 20 miesiąca), a także ziemię tylne (około 6-8 tygodnia). Ciemiączko wypełnione jest łącznotkankową tkanką, która przepuszcza ultradźwięki i pozwala na uzyskanie wyraźnego obraz podczas badania.
Przebieg przezciemiączkowego badania USG
USG przezciemiączkowe nie odbiega znacząco od innych procedur ultrasonograficznych. Lekarz przykłada głowicę aparatu do główki dziecka, posmarowanej wcześniej specjalnym żelem. W ten sposób emitowane fale ultradźwiękowe nie ulegają zniekształceniom, a głowica lepiej przylega do skóry. Przez cały czas badania rodzice dziecka mogą być przy nim obecni. Sama procura trwa średnio 20-40 minut, włącznie z wywiadem lekarskim. Podczas konsultacji opiekun powinien poinformować o wynikach wcześniej przeprowadzonego USG oraz innych badań. Po zakończeniu procedury, lekarz od razu interpretuje uzyskany obraz i przedstawia diagnozę.