Przerost prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Prostata produkuje wydzielinę, która wraz z plemnikami znajduje się w nasieniu i posiada właściwości odżywcze. Jest wielkości kasztana i może ulec powiększeniu – to nazywa się przerostem. Przeważnie rozrost spotyka się u mężczyzn po 50 roku życia i pomimo ogromnego rozwoju medycyny wciąż jest bardzo często spotykaną dolegliwością. 

Jakie są przyczyny przerostu prostaty?

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że za rozwój męskich cech płciowych odpowiada testosteron – hormon produkowany w jądrach. Natomiast nowością dla niektórych może być wiadomość, że w organizmie mężczyzn produkowane są również estrogeny. Największe stężenie testosteronu osiągane jest w okresie dojrzewania, później wraz z wiekiem dochodzi do spadku jego wydzielania. Dlatego w tzw. okresie przekwitu dochodzi do znacznego spadku stężenia testosteronu we krwi, a ilość estrogenów cały czas znajduje się na tym samym poziomie, co skutkuje rozrostem tkanki gruczołu.

Jedną z metod stabilizacji poziomu hormonów są tabletki Prostaceum, których regularne przyjmowanie może ograniczyć gwałtowny spadek testosteronu we krwi. Warto pamiętać o tym, że dzięki aptece Gdziepolek.pl. można porównać ceny leku online i wybrać najniższą. Poza hormonami w przeroście gruczołu krokowego odgrywają rolę również czynniki genetyczne oraz nieodpowiednia dieta, w której dominują nasycone kwasy tłuszczowe.

Objawy wskazujące na powiększenie gruczołu krokowego

Prostata znajduje się poniżej pęcherza moczowego i oplata cewkę moczową. Zatem jej rozrost skutkuje stopniowym zwężaniem światła cewki moczowej, czego konsekwencją jest utrudnione odprowadzanie moczu z organizmu i zaleganie go w pęcherzu. Manifestuje się to:

  • zwiększoną częstotliwością oddawania moczu,
  • oddawaniem moczu w nocy,
  • ciągłym uczuciem pełnego pęcherza,
  • zwolnionym, słabym strumieniem moczu,
  • problemami z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • nietrzymaniem moczu,
  • pojawianiem się krwi w moczu.

Lekceważenie tych objawów zawsze prowadzi do powikłań ze strony układu rozrodczego i moczowego. W nieopróżnianym pęcherzu, w którym stale zalega mocz, mogą wytworzyć się kamienie. Z czasem dochodzi do ich powiększenia, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. To z kolei prowadzi do częstych infekcji i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nerek.

Leczenie rozrostu prostaty

O sposobie leczenia decyduje lekarz urolog na podstawie nasilenia objawów pacjenta. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja swojego ciała i zgłaszanie się do specjalisty jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów świadczących o przeroście prostaty. Na wczesnym etapie choroby można poradzić sobie z nią bez większych ingerencji.

Zaleceniem lekarza może być zmiana diety, zwiększenie aktywności fizycznej, czy ograniczenie alkoholu i wyrobów tytoniowych. Skuteczne jest też leczenie farmakologiczne mające na celu zwiększenie odpływu moczu z pęcherza. W przypadku znacznego powiększenia gruczołu krokowego niezbędna okazuje się ingerencja chirurgiczna i usunięcie części gruczołu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna