Pediatra i psycholog dziecięcy – profilaktyka i leczenie najmłodszych

Pediatra czuwa nad zdrowiem najmłodszych. Lekarz ten specjalizuje się w leczeniu chorób dzieci, jeżeli zatem chcemy zasięgnąć rady odnośnie kwestii zdrowotnych naszych dzieci, powinniśmy w pierwszej kolejności zgłosić się na konsultacje pediatryczne. Jednak pamiętajmy, że oprócz zdrowia fizycznego, niezwykle ważne jest również zdrowie psychiczne naszych pociech.

Kiedy warto udać się do pediatry?

Pediatra Kraków każdego dnia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób u dzieci. Jednym z jego zadań jest zlecanie badań okresowych, rozpoznawanie schorzeń bądź chorób, jak i również reakcja na niepokojące objawy. Wiele dzieci już od najmłodszych lat obawia się wizyt w przychodni, szpitalu czy gabinecie dentystycznym. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz pediatra miał dobre podejście do najmłodszych pacjentów. Jeżeli dziecko pojawiać się będzie systematycznie na wizytach kontrolnych, przyzwyczai się do gabinetów lekarskich. Jednak lekarz musi również wykazywać się niezwykłym spokojem i zrozumieniem. Mały pacjent wymaga znacznie więcej cierpliwości, niż osoba dorosła. Zrażenie dziecka już w początkowym etapie życia skutkować może traumą na całe życie.

Jeżeli zauważamy u swojej pociechy niepokojące objawy, koniecznie powinniśmy umówić się na wizytę do pediatry. Symptomami może być np. biegunka, brak apetytu, gorączka, kaszel, nadmierna płaczliwość, nadmierna senność, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, wymioty, wysypka czy wzdęty brzuszek.

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Oprócz pediatry konieczne może być niekiedy odwiedzenie poradni psychologicznej. Psycholog dziecięcy Kraków pomoże nam, gdy u naszego dziecka zauważymy ataki agresji, brak motywacji, depresję, fobie, kryzys emocjonalny, nieśmiałość, niezadowolenie z siebie, objawy psychosomatyczne, problemy szkolne i wychowawcze, stany lękowe, tiki, trudności w kontaktach z rówieśnikami, trudności w relacji z rodzicami, wychowawcze, związane z okresem dorastania, z rozwojem dziecka, uzależnienia bądź zachowania impulsywne.

Dorastające dziewczynki, w momencie pojawienia się pierwszego miesiączkowania, odwiedzić powinny poradnię ginekologiczną. Ginekolog Kraków dba o zdrowie kobiet, monitorując ewentualne zmiany w kobiecym ciele. Prowadzi diagnostykę w odniesieniu do chorób pochwy, chorób sromu, chorób szyjki macicy, chorób narządów płciowych kobiet, endometriozy, mięśniaków macicy, nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych, nietrzymania moczu, nowotworów narządów rodnych, torbieli jajników, zaburzeń statyki narządów rodnych, zespołu policystycznych jajników czy stanów zapalnych szyjki macicy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna