Okulary już dawno przestały pełnić funkcję wyłącznie użytkową. Współcześnie to także modny dodatek, który znajdziesz w salonach optycznych w rozmaitych odsłonach. Niektóre z nich dedykowane są konkretnym grupom odbiorców. Dla kogo najlepsze będą okulary anti blue light czy okulary z antyrefleksem? Dowiedz się, na czym polega ich działanie.
Okulary z antyrefleksem do komputera – profilaktyka i działanie doraźne
Coraz więcej zawodów wymaga wielogodzinnej pracy przed monitorem komputera. Dotyczy to nie tylko programistów, informatyków, sekretarek czy recepcjonistek. Komputer nie jest zresztą jedynym źródłem zmęczenia, a wręcz przemęczenia oczu. Po zakończonej pracy z pewnością sięgasz po telefon komórkowy czy tablet, aby przejrzeć wiadomości lub odpisać znajomym. Takie nawyki wywołują liczne skutki negatywne dla kondycji wzroku i jego narządu.
Przemęczenie oczu w wyniku intensywnej pracy przy komputerze objawia się zwykle:
- wrażeniem piasku pod powiekami,
- pieczeniem lub swędzeniem oczu,
- bólem oczu,
- nadwrażliwością na światło,
- łzawieniem,
- gorszą ostrością widzenia.
Specjalne okulary z antyrefleksem przynoszą w takich sytuacjach zdecydowaną ulgę. Ich najważniejszymi funkcjami są:
- eliminacja odblasków świetlnych,
- wzmocnienie kontrastu widzenia,
- zmniejszenie uczucia zmęczenia.
Jak to działa? Tradycyjne szkła i oprawki korekcyjne powlekane są dodatkową powłoką o powyższych właściwościach. Jeśli zdecydujesz się na okulary z antyrefleksem do komputera, unikniesz skutków zmęczenia oczu, m.in. uciążliwego bólu głowy czy kłopotów z koncentracją.
Jak działają okulary anti blue light? Skuteczna ochrona oczu nie tylko przed komputerem
Nie tylko długotrwała praca przed monitorem komputera negatywnie wpływa na wzrok. Ta zależność dotyczy niemal każdego urządzenia mobilnego z ekranem, m.in. telefonu komórkowego czy tableta. To sztuczne źródła tzw. światła niebieskiego, które w nadmiarze szkodzi zdrowiu. Zbyt długa ekspozycja na ten fragment wiązki światła może powodować zarówno lekkie, niegroźne objawy zmęczenia, jak pieczenie, łzawienie czy ból oczu, jak i cięższe zaburzenia ostrości widzenia.
Na szczęście współczesna optyka wychodzi naprzeciw osobom spędzającym większość dnia przed monitorem. Okulary anti blue light to modele, w których na szkłach umieszczono dodatkową powłokę rozpraszającą światło niebieskie, chroniąc tym samym oczy użytkownika. Takie okulary to propozycja nie tylko dla osób, które już cierpią z powodu przemęczenia oczu. Możesz zapobiec dolegliwościom, jeśli zastosujesz okulary z filtrem światła niebieskiego profilaktycznie.
Jak dbać o okulary różnych typów?
Niezależnie od tego, czy nosisz klasyczne okulary korekcyjne, słoneczne, szkła progresywne czy ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, każde z nich wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Dzięki temu na dłużej zachowają swoją funkcjonalność i elegancki wygląd. Konieczność czyszczenia dotyczy zarówno samych szkieł, jak i oprawek. Najlepszym sposobem jest przecieranie okularów na mokro miękką szmatką lub specjalnym płynem do pielęgnacji.
Najmniej efektywne jest przecieranie szkieł na sucho, podczas którego jedynie rozprowadzasz brud po całej ich powierzchni, a dodatkowo narażasz je na mechaniczne uszkodzenia przez drobinki kurzu. Istnieją także akcesoria i kosmetyki do okularów szczególnego przeznaczenia, np. płyn anti fog. To skuteczny preparat o wszechstronnym zastosowaniu, m.in.:
- chroni soczewki okularów przed zaparowaniem,
- zabezpiecza szkła przed zabrudzeniami.
Parowanie okularów może być uciążliwe i zmniejszać pole widzenia, a niestety taka sytuacja zdarza się przy różnych warunkach pogodowych. Płyn anti fog można stosować do wszystkich materiałów, a więc soczewek:
- szklanych,
- poliwęglanowych,
Używanie płynu anti fog nie wpływa negatywnie na okulary z antyrefleksem – nadaje się niemal dla wszystkich okularników.
Okulary to już nie tylko nieodłączne akcesorium osób z wadą wzroku. Przekonaj się, że nowoczesna optyka może znacznie ułatwić ci pracę, hobby czy wykonywanie domowych obowiązków, a komfort, jaki przy tym odczujesz, będzie nieoceniony.