Najczęstsze choroby dotyczące prostaty

Prostata, zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem, jest jednym z narządów należących do męskiego układu moczowo-płciowego. Spełnia w organizmie szereg funkcji, gdyż odpowiada za produkcję płynu, będącego ważnym składnikiem spermy. Jak w każdym narządzie, tak i w prostacie, mogą rozwijać się różne choroby. Niektóre z nich wywołują dokuczliwe objawy, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej na temat chorób prostaty!

Łagodny przerost prostaty

Zdecydowanie najczęstszym schorzeniem gruczołu krokowego jest jego łagodny przerost. Rozwój tej choroby związany jest z następującym stopniowo powiększaniem się stercza u mężczyzn po 45-50 roku życia. Przyczyna nie jest do końca poznana, ale prawdopodobnie ma związek z działaniem testosteronu, będącego męskim hormonem płciowym. Objawy łagodnego przerostu prostaty dotykają nawet połowy mężczyzn w starszym wieku. Powiększanie się gruczołu krokowego powoduje stopniowo nasilający się ucisk na cewkę moczową, co prowadzi do jej zwężenia i objawów utrudnionego oddawania moczu, czyli:

  • uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • przerywany strumień moczu, oddawanie go kroplami,
  • konieczności odczekania, zanim pojawi się wypływ moczu,
  • częstsze oddawanie moczu zarówno w dzień jak w i nocy.

Należy zauważyć, że prostaty leczeniem i diagnostyką zajmuje się lekarz urolog. W celu rozpoznania łagodnego przerostu gruczołu, ważne jest zebranie wywiadu z pacjentem, wykonanie badania per rectum, USG prostaty oraz oznaczenie poziomu swoistego antygenu sterczowego – PSA.

W terapii łagodnego przerostu prostaty zastosowanie mają zarówno leki, jak i leczenie operacyjne. Wśród leków stosuje się naturalne preparaty roślinne m.in. z palmy sabałowej oraz preparaty dostępne na receptę. Są to:

  • inhibitory 5 alfa-reduktazy,
  • alfa blokery.

Przy bardziej nasilonych dolegliwościach, które nie reagują na farmakoterapię, stosuje się leczenie zabiegowe. Zwykle są to metody przezcewkowego usunięcia części lub całości prostaty. Rzadziej wykonuje się klasyczną resekcję gruczołu krokowego – prostatektomię.

Ostre zapalenie prostaty

Kolejną chorobą prostaty jest jej ostre zapalenie, wywoływane przez infekcję bakteryjną. Zwykle jest to związane z występującym zapaleniem pęcherza moczowego lub przeniesieniem bakterii z okolicy odbytu na ujście zewnętrzne cewki moczowej. Ważne jest także współistnienie czynników ryzyka, czyli stanów utrudnionego odpływu moczu np. w łagodnym przeroście prostaty. Do ostrego zapalenia predysponują także różne zabiegi urologiczne. Objawy pojawiają się nagle i obejmują:

  • gorączkę, dreszcze,
  • złe samopoczucie,
  • silny ból zlokalizowany w kroczu, u nasady penisa i w okolicy odbytu (spowodowany przez prostatę),
  • częste i bolesne parcie na mocz,
  • pieczenie i ból cewki moczowej.

W leczeniu stosuje się odpowiedni antybiotyk, zwykle przyjmowany przez 4 tygodnie.

Przewlekłe zapalenie prostaty

Stan zapalny prostaty, który utrzymuje się powyżej 3 miesięcy, określa się mianem przewlekłego zapalenia prostaty. Jego przyczyny mogą być różne, w większości przypadków nie udaje się ich ustalić. W przebiegu tej choroby stwierdza się okresy zaostrzeń i remisji. W czasie zaostrzenia objawy są podobne do tych, które stwierdza się w ostrym zapaleniu. W okresach remisji natomiast występują:

  • przewlekły ból o mniejszym nasileniu niż w zaostrzeniu,
  • obecność krwi w nasieniu lub moczu,
  • zaburzenia erekcji,
  • ból/pieczenie podczas oddawania moczu i/lub wytrysku nasienia.

W leczeniu stosuje się różne metody, w zależności od przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty.

Rekomendacje:

Kim E., H., Larson J., A., Andriole G., L., Management of Benign Prostatic Hyperplasia. Annu Rev Med. 2016.

Doiron R., C., Nickel J., C., Management of chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome. Can Urol Assoc J. 2018; 12(6 Suppl 3).

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna