Łysienie u mężczyzn – przyczyny i skuteczne zabiegi

Łysienie bądź nadmierne wypadanie włosów dotyka około 50% mężczyzn, którzy przekroczyli 50. rok życia. Jednak problem ten może się pojawić w znacznie młodszym wieku – nawet u dwudziestolatków. Najpopularniejszym typem łysienia jest łysienia androgenowe, związane z predyspozycjami genetycznymi i produkcją hormonów. Na szczęście powstaje coraz więcej skutecznych zabiegów, które hamują procesy odpowiadające za łysienie i przywracają prawidłowy wzrost włosa.

Przyczyny łysienia u mężczyzn

U mężczyzn łysienie występuje najczęściej w okolicach czoła, gdzie tworzą się tzw. zakola oraz na czubku głowy, gdzie powstaje tzw. tonsura, którą możemy kojarzyć z przedstawicielami niektórych zakonów. Jakie są przyczyny tego procesu? Zazwyczaj wynikają one z jednego lub kilku czynników, a kluczowe są tu predyspozycje genetyczne. Nie bez przyczyny łysienie pojawia się u kolejnych pokoleń mężczyzn w rodzinie.  To właśnie genetyka odpowiada za rozwój łysienia wynikającego z zaburzeń przemian testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który upośledza receptory androgenowe umiejscowione w mieszkach włosowych. Z czasem rozmiar mieszków ulega zmniejszeniu, a włosy wypadają. Na łysienie mogą mieć też wpływ niedobory żywieniowe – wówczas łysienie może mieć charakter przemijający (np. w okresie diety redukcyjnej), przewlekły stres, a także choroby dermatologiczne.

Zabiegi na łysienie u mężczyzn

Współczesna medycyna i kosmetologia oferuje wiele skutecznych zabiegów, które pomagają mężczyznom zmagającym się z łysieniem. Są to zwłaszcza:

  • Terapia peptydowa Dr. Cyj Hair Filler – opiera się na peptydach i kwasie hialuronowym, które są transportowane do cebulek. W wyniku terapii włosy stają się silniejsze i grubsze, a także stymulowany jest ich wzrost.
  • Mikronakłuwanie Dermapen – zabieg wykorzystuje technikę pulsujących igieł, która pobudza procesy naprawcze w skórze. Za pomocą igieł podawane są indywidualnie dobrane składniki aktywne, np. koktajle odżywcze, które zapobiegają wypadaniu i pobudzają cebulki włosów.
  • Różne rodzaje mezoterapii – w zabiegach na łysienie wykorzystuje się m.in. osocze bogatopłytkowe czy kwas hialuronowy o działaniu regeneracyjnym, odżywczym i pobudzającym wzrost włosów.
  • Karboksyterapia – zabieg z użyciem dwutlenku węgla, który jest wykorzystywany zarówno w terapii łysienia włosów, jak i do ich wzmacniania. Dwutlenek węgla poprawia ukrwienie skóry głowy, odżywia i dotlenia mieszki włosowe, tym samym hamując wypadanie.

Aby dobrać terapię najlepiej dopasowaną do rodzaju łysienia i kondycji włosów, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Liczne zabiegi na łysienie są dostępne m.in. w klinice kosmetologii i medycyny estetycznej Beauty Address w Warszawie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna