Jak skutecznie poradzić sobie z problemami z koncentracją i bezsennością?

Właściwie działający układ nerwowy umożliwia odbieranie bodźców z otoczenia i sygnałów z ciała, a także pozwala na nie odpowiednio reagować. Sieć nerwowa pozwala na zarządzanie tym skomplikowanym mechanizmem, jakim jest ludzkie ciało. Gdy pojawiają się problemy z układem nerwowym, na światło dzienne wychodzą problemy z koncentracją oraz bezsennością. Często można sobie z nimi poradzić za pomocą odpowiednich leków.

Leki na koncentrację – kiedy i jakie wybrać?

Sprawdzoną metodą na poradzenie sobie z tego rodzaju problemami są leki na koncentrację. Problemy takie mogą wynikać z różnego rodzaju przyczyn, do których zaliczyć trzeba także poważne choroby. Zanim jednak wyciągnie się rękę po jakikolwiek preparat na koncentrację z uwagi na brak możliwości dłuższego skupienia uwagi na jednym celu, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań. Dzięki nim możliwe stanie się postawienie trafniejszej diagnozy i wykluczenie poważnych chorób mózgowia. Z kolei, jeżeli problemy z pamięcią bądź koncentracją wynikają raczej z przemęczenia lub stresu, który wysoce niekorzystnie wpływa na komórki nerwowe, śmiało można sięgnąć po odpowiednie leki na koncentrację bez recepty.

Koncentracja – czym jest?

Koncentracja uwagi jest zdolnością mózgu do skupiania uwagi na wskazanym bodźcu przez dłuższy czas. Jest to rodzaj uwagi, dzięki któremu człowiek jest w stanie się skupić na jednej czynności tak długo, jak jest to konieczne, nawet mimo zakłóceń zewnętrznych lub wewnętrznych. Ludzka zdolność do skupiania uwagi zależeć może od wielu czynników, wśród których wyróżnić można czynniki osobowe, a więc emocję i motywację, a także pobudzenie organizmu. Drugą grupą czynników są te znajdujące się w środowisku, a więc wszelkiego rodzaju zakłócenia, jak hałas czy migoczące światło. Wreszcie ostatnią grupą są czynniki stymulujące, a więc złożoność, czas trwania czy ważność samego bodźca. O wiele łatwiej będzie się skupić na czymś, co jest oczywiste niż zagmatwane.

Jak zadbać o układ nerwowy?

Układ nerwowy jest w zasadzie najbardziej skomplikowanym systemem w ludzkim organizmie pod względem budowy i funkcji. Jego główną rolą jest integracja całego funkcjonowania organizmu poprzez odbieranie bodźców z otoczenia i wnętrza ciała, a także odpowiednie reagowanie na otrzymywane sygnały i wzbudzanie lub wyciszanie działania innych organów w ciele.

W profilaktyce chorób układu nerwowego bardzo ważnym elementem jest dieta. Powinna ona zawierać witaminy z grupy B, cynk, magnez, a także kwasy omega-3. Wielu specjalistów wskazuje na rolę relaksacji tak mięśni, jak i umysłu, jaką odgrywa ona w całym procesie profilaktyki. W utrzymaniu higieny całego układu nerwowego ważną funkcję sprawuje także zdrowy i niezakłócony sen o długości około 7 lub 8 godzin dziennie. Na działanie układu wpływ mają także strategie radzenia sobie ze stresem, które przyjmuje człowiek i sam sposób przeżywania stresu. Co więcej, nie powinno zapominać się o wysiłku fizycznym, gdyż ruch jest znakomitą odskocznią dla przepracowanego umysłu.

Czym jest bezsenność i jakie ma przyczyny?

Bezsenność może wynikać z naprawdę wielu przyczyn. Istnieją także różne sposoby radzenia sobie z bezsennością. W znacznej części wypadków ulgę pozwala przynieść tabletka nasenna, która umożliwi zdrowy sen.

Jako najczęściej występujące przyczyny bezsenności wskazuje się stres, brak odpowiedniej higieny snu, a także różnego rodzaju zaburzenia depresyjne i lękowe. Przyczyną może stać się także spożycie alkoholu w nadmiernej ilości, brak ruchu, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu czy niewłaściwie przygotowany jadłospis. Kłopoty z zaśnięciem mogą mieć także osoby, które przed snem wystawiają się na działanie niebieskiego światła poprzez oglądanie telewizji czy przeglądanie serwisów społecznościowych na smartfonie. Poprzez takie działanie ciało ludzkie nie wytwarza hormonu snu w odpowiedniej ilości, która konieczna jest do zaśnięcia. Pozostawienie świecących ekranów na dwie godziny przed snem może przynieść ulgę podczas zmagań z bezsennością.

Bezsenność może być także spowodowana poważniejszą chorobą jak anemia, otyłość, bezdech senny czy innymi, dotyczącymi bezpośrednio układu nerwowego. W każdym przypadku najlepiej udać się na konsultację do lekarza, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań i postawi indywidualną diagnozę problemu.

Tabletki nasenne – kiedy i jakie wybrać?

Przede wszystkim leczenie bezsenności powinno mieć swój początek w gabinecie lekarskim. Specjalista wskaże później następne, konieczne do podjęcia kroki, które umożliwią powrót do normalnego funkcjonowania.

Jeżeli jednak problemy związane ze snem są doraźne bądź też mają związek z doświadczanym tymczasowo stresem, śmiało można sięgnąć po łągodne preparaty, które dostępne są bez recepty. Wszelkiego rodzaju leki uspokajające bez recepty oraz tabletki nasenne z melatoniną istotnie wpłyną na proces zasypiania i doświadczania dobrej jakości snu. Silniejsze preparaty powinny być stosowane wyłącznie po przepisaniu przez lekarza specjalistę, który postawi odpowiednią diagnozę problemu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna