Jak opatrzyć drobne skaleczenie?

Skóra to największy i najważniejszy narząd ludzkiego organizmu. Codziennie jest narażona na urazy i otarcia. Skaleczenia zdarzają się każdemu, ale dzieci i osoby aktywne fizycznie powinny szczególnie uważać. Zarówno zadrapanie przez kota czy poważniejsze rany należy dobrze opatrzeć. W tym artykule dowiesz się, co zrobić w przypadku drobnego skaleczenia.

Rodzaje skaleczeń

Skaleczenie jest to przerwanie powłoki skórnej, które powstaje na skutek zranienia. Rany dzielą się na otarcia, gdzie uszkodzeniu ulega naskórek, rany cięte, które mocniej krwawią, ponieważ ostry przedmiot przeciął głębsze warstwy skóry. Wyróżnia się także rany szarpane, do których może dojść z powodu ugryzienia przez zwierzę. Takie rany trudniej się goją i wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej. Każdą ranę, nawet najdrobniejsze skaleczenie czy ukłucie, należy odpowiednio zdezynfekować i opatrzyć. W tym celu przydadzą się opatrunki i płyny odkażające, które można kupić na stronie https://eplaster.pl/.

Pierwsza pomoc w przypadku drobnego skaleczenia

Zanim zaczniesz udzielać pomocy osobie, która uległa wypadkowi, najpierw oceń jej stan ogólny. Jeżeli zaobserwujesz, że poszkodowany jest blady, ma zaburzenia krążenia czy oddychania, wezwij pomoc medyczną. Kiedy skaleczenie nie wywołało niepożądanych objawów, umyj ręce lub załóż jednorazowe rękawiczki i zacznij opatrywać ranę. Pamiętaj, że musisz mieć czyste ręce, aby nie zakazić uszkodzonej tkanki. Pierwsza pomoc powinna obejmować zatamowanie krwawienia, zdezynfekowanie rany i założenie opatrunku. W przypadku poważniejszych urazów unieruchom kończynę i zadbaj, żeby znajdowała się powyżej serca.

Czym odkażać drobne skaleczenie?

Podstawowym krokiem podczas opatrywania ran jest dokładne ich zdezynfekowanie i oczyszczenie. Kiedy na powierzchni skaleczenia widoczne są kawałki żwiru lub innych zabrudzeń, usuń je delikatnie czystym gazikiem. Lecz jeśli zauważysz wbite kawałki szkła lub drewna, nie wyjmuj ich, tylko udaj się do lekarza, ponieważ po wyjęciu może dojść do krwotoku i rozległego uszkodzenia skóry. Oczyszczoną ranę należy odkazić, żeby bakterie czy inne drobnoustroje nie miały szansy się rozwinąć. Najlepiej umyć ranę pod bieżącą wodą z użyciem mydła. Delikatnie umytą i osuszoną skórę możesz dodatkowo zdezynfekować specjalnymi preparatami antyseptycznymi. Nie polewaj rany spirytusem jodyną czy perfumami, ponieważ może uszkodzić to tkankę oraz nadmiernie wysuszyć skaleczony obszar.

Zakładanie opatrunku

W zależności od stopnia przerwania skóry należy wybrać inną metodę opatrywania rany. Niekiedy wystarczy tylko umyć uszkodzone miejsce wodą i mydłem. Jednak w utrzymaniu higieny pomoże założenie opatrunku. Odkażoną powierzchnię można posmarować maścią antybakteryjną i przykleić na nią plaster z opatrunkiem. Przy większych skaleczeniach lepiej się sprawdzi jałowy gazik, który przykleisz specjalnym przylepcem włókninowym. Gojenie ran ułatwiają również opatrunki hydrożelowe, które łagodzą ból oraz zapobiegają powstawaniu blizn.

Kiedy będzie potrzebna wizyta u lekarza?

Z drobnymi skaleczeniami łatwo można poradzić sobie w warunkach domowych. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent doznaje poważniejszego i rozległego urazu. Duże rany, z których obficie wydostaje się krew wymagają specjalistycznej pomocy. Silny krwotok może doprowadzić do osłabienia, duszności, a nawet utraty przytomności. Załóż opatrunek uciskowy oraz przewieź chorego do szpitala, podczas transportu zraniona kończyna musi być wysoko położona. Poinformuj również lekarza czy poszkodowana osoba była szczepiona na tężec. Pamiętaj też, że każde rany związane z ugryzieniami zwierząt wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej.

Niewielkie rany i skaleczenia możemy opatrzyć sami w domu. Dbając o odpowiednią higienę i dezynfekcję skóry nie doprowadzimy do zakażenia tkanek. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów koniecznie odwiedź lekarza.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna