Jak dbać o higienę intymną u mężczyzn?

O higienie intymnej mężczyzn mówi się zdecydowanie rzadziej niż o higienie intymnej kobiet, choć jest bardzo istotną kwestią. Męska skóra ma większą grubość niż kobieca, bardziej się poci i porasta ją więcej włosów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że męskie okolice intymne wymagają odpowiednio dobranej pielęgnacji. Na czym powinna polegać prawidłowa higiena intymna u mężczyzn?

Szczególne potrzeby męskiej skóry

Męska skóra jest zdecydowanie grubsza i bardziej owłosiona niż kobieca. Ponadto w okolicach krocza znajduje się sporo gruczołów łojowych i potowych. Wszystkie wymienione czynniki przekładają się na intensywniejsze pocenie, szczególnie w obszarze pachwin. Pot łączący się z wydzielinami z genitaliów tworzy warunki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Aktywność bakterii obecnych na skórze przekłada się na powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Drobnoustroje mogą wywoływać również infekcje intymne. Aby ustrzec się przed chorobami i zneutralizować przykrą woń, konieczne jest regularne mycie okolic intymnych. Dzięki odpowiednio częstym zabiegom higienicznym uda się odzyskać świeżość, komfort i zachować zdrowie.

Kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn – jak wybrać odpowiednie?

Mydło albo zwykłe żele pod prysznic nie nadają się do dbania o higienę intymną. Wspomniane kosmetyki zawierają w sobie silne składniki myjące, które mogą przesuszać skórę narządów płciowych i ich okolic, a także zaburzać fizjologiczne pH. Mydła i żele pod prysznic nierzadko usuwają naturalną florę bakteryjną okolic intymnych, przez co zwiększają podatność na infekcje.

Odpowiednim produktem do mycia męskich narządów płciowych jest płyn do higieny intymnej dla mężczyzn. Kosmetyk oczyszcza skórę łagodnie, nie powodując podrażnień ani przesuszenia. Przywraca świeżość, nie narusza pH i naturalnej flory bakteryjnej. Chroni też przed infekcjami i pomaga usunąć niemiły zapach. W składach męskich płynów do higieny intymnej warto szukać składników takich jak łagodzące alantoina czy d-panhenol oraz kwas mlekowy sprzyjający utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej skóry.

Jak prawidłowo myć męskie okolice intymne?

Myjki czy gąbki nie są odpowiednimi akcesoriami do mycia narządów płciowych i ich okolic. Stwarzają one idealne środowisko do rozwoju patogennych mikroorganizmów. W dodatku pocieranie skóry chropowatymi myjkami czy gąbkami może ją uszkodzić. Do mycia okolic intymnych najlepiej nadają się dłonie. Oczyszczając swoje narządy płciowe, mężczyźni nie powinni zapominać o odciągnięciu napletka, pod którym, w rowku zażołędnym, może gromadzić się łojowa wydzielina.

Do mycia okolic intymnych zaleca się używać letniej wody. Zbyt gorąca mogłaby naruszyć florę bakteryjną i spowodować podrażnienia. Po prysznicu czy kąpieli należy starannie osuszyć okolice intymne. Krocze najlepiej wycierać osobnym ręcznikiem bawełnianym lub papierowym.

Regularność w dbaniu o higienę równie istotna, co dobór kosmetyków i technika mycia

Mężczyźni powinni myć okolice intymne codziennie. Co więcej, koniecznie należy robić to przed i po stosunku seksualnym. Częstotliwość zabiegów higienicznych należy zwiększyć ponadto w czasie upałów, korzystania z sauny czy basenu albo po treningu na siłowni.

Higiena intymna u mężczyzn nie powinna być bagatelizowanym tematem. Dzięki odpowiedniej regularności i dokładności mycia narządów płciowych, a także stosowaniu właściwych kosmetyków, można uchronić się przed infekcjami intymnymi, zachować świeżość i komfort.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna