Ile czasu trwa leczenie uzależnień?

Problem uzależnień jest dość powszechny. Nie ma się temu co dziwić, gdyż do ich rozwoju predysponuje naprawdę całe mnóstwo czynników. Warto mieć świadomość tego, od czego uzależniamy się najczęściej. Dobrze jest także wiedzieć, jaką pomoc możemy uzyskać. Trzeba być przygotowanym na to, że terapia uzależnień nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Ponadto, czas jej trwania może być dość dłu

Od czego uzależniamy się najczęściej?

Jak już zaznaczono na wstępie, problem związany z uzależnieniem jest dosyć powszechny. Uzależniają się zarówno osoby młode, jak i starsze. Nierzadko problem uzależnień dotyka nastolatków. Od czego zaś uzależniamy się najczęściej? Otóż najpowszechniejsze w naszym kraju są uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Uzależniamy się od heroiny, marihuany, kokainy czy silnych leków uspokajających z grupy benzodiazepin. Nie sposób zaprzeczyć temu, że uzależnić można się także od alkoholu. Alkoholizm to niesamowicie częsty i poważny problem w naszym kraju. Dobrze jest mieć świadomość tego, że uzależnić można się również od gier hazardowych. Ponadto, powszechnym problemem jest uzależnienie od gier komputerowych.

Jak długo trwa leczenie uzależnień?

Każdy, kto jest uzależniony pragnie wiedzieć, jak długo trwa właściwie terapia uzależnień. Okazuje się jednak, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Czas trwania terapii uzależniony jest bowiem od zbyt wielu czynników. To, jak szybko zareagujemy na leczenie zależy między innymi od tego, jak długo nasze uzależnienie trwa. Ponadto, wiele zależy też od tego, czy jest to nasz pierwszy problem z uzależnieniem, czy jest to jego nawrót. Jeżeli mamy do czynienia z nawrotem, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że leczenie będzie bardziej długotrwałe i żmudne. Ważne jest także to, aby starannie wybrać terapeutę, który będzie nas prowadził. Im większa wiedza i doświadczenie psychoterapeuty i psychiatry, tym większa szansa, że leczenie szybko okaże się skuteczne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że leczenie uzależnień nie należy do przyjemnych. Co ważne, może ono trwać od kilku miesięcy do nawet kilku czy kilkunastu lat. Najważniejsze jest to, aby być w swoje leczenie zaangażowanym. Co do zasady, terapia uzależnień może odbywać się w dwóch formach. Mowa tu o leczeniu w warunkach ambulatoryjnych oraz o leczeniu w ośrodku zamkniętym. Powinniśmy wybrać taki rodzaj terapii, który odpowiada nam najbardziej. Pamiętajmy jednak o tym, że w pewnych warunkach konieczne okaże się leczenie w ośrodku. Możemy wybrać ośrodek prywatny albo ośrodek państwowy. Pamiętajmy jednak o tym, że ośrodek państwowy bywa przepełniony. Na miejsce w nim trzeba więc sporo poczekać. Nie sposób nie zauważyć, że leczenie uzależnień wymaga odpowiedniego wsparcia i cierpliwości. Niesamowicie ważne jest to, aby uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty pojawić się mogą po kilku tygodniach, ale w niektórych przypadkach ujrzymy je dopiero po kilku miesiącach regularnego uczęszczania na terapię.

Więcej informacji znajduje się na: https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-uzaleznien-terapia/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna