Fakty i mity o kolekcjonowaniu nasion marihuany

Kolekcjonowanie nasion marihuany to dosyć osobliwe hobby, które pomimo ogromnej popularyzacji w ciągu ostatnich kilku lat, nadal potrafi wywoływać żywe dyskusje. Jak to zwykle bywa w przypadku tematów kontrowersyjnych, również wokół tego zajęcia wyrosło wiele mitów. Czy posiadanie tego typu eksponatów jest legalne? Czy ich zakup w Polsce jest w ogóle możliwy? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Posiadanie nasion konopi indyjskiej jest nielegalne – mit

Najważniejszym aspektem każdej działalności hobbystycznej jest jej legalność w świetle obowiązującego prawa. Wielu internautów ma wątpliwości, czy kolekcjonowanie części nasiennych marihuany jest dozwolone. Źródeł tej niepewności można doszukiwać się w tym, że konopie indyjskie z nich wyrastające są w Polsce zakazane – zarówno ich uprawa, jak i posiadanie w postaci suszu. Nie dotyczy to jednak nasion tej rośliny. Te możesz przechowywać bez obaw w swojej domowej kolekcji.

Uprawa nasion marihuany jest w Polsce nielegalna – prawda

Jak zostało już wspomniane powyżej – na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa sadzonek marihuany jest w Polsce nielegalna. Złamanie tego zakazu może grozić karą pozbawienia wolności do 3 lat. Co więcej, nie ma znaczenia, czy zioło uprawiane jest na użytek własny, czy na handel. Aczkolwiek w przypadku dużej ilości krzewów, uprawiającemu może grozić dodatkowe zaostrzenie kary.

Trochę inaczej sprawa ma się z marihuaną dopuszczoną do użytku leczniczego. Surowce do jej wyrobu pozyskiwane były dotychczas z importu, jednak prawo w tej kwestii może zmienić się w niedługim czasie. Dnia 24 marca 2022 roku prezydent RP podpisał zmianę w przepisach, dzięki której hodowla w celach medycznych stanie się wkrótce dopuszczalna. Jednak nawet wówczas konieczne będzie spełnienie ściśle określonych warunków.

Nasiona konopi nie mają działania psychoaktywnego – prawda

Nasiona konopi indyjskiej mają bardzo niewielkie ilości THC. Ani ich palenie, ani spożywanie nie wywołuje pobudzenia psychoaktywnego, podobnego do zażywania marihuany. Co więcej, próba wdychania oparów ze spalanych elementów nasiennych może powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Każde nasiono marihuany jest takie samo – mit

Na rynku istnieje kilkaset odmian nasion konopi indyjskiej i siewnej. Różnice między nimi nie są jednak zauważalne na pierwszy rzut oka. Ich unikatowe cechy ujawniają się dopiero w przypadku uprawy, która w Polsce jest niedozwolona. Na przykład, w przypadku nasion autoflowering uzyskana sadzonka zakwitnie samoistnie (niezależnie od ilości dostępnego światła) w ciągu 2-4 tygodni. Poszczególne rośliny mogą różnić się też wzrostem, ilością poszczególnych substancji w składzie, gatunkiem, trudnością w uprawie itd.

Nasiona marihuany mają wartość kolekcjonerską – prawda

Nie da się ukryć, że wartość kolekcjonerską można nadać w zasadzie każdej rzeczy, występującej w wielu odmianach. A jeśli chodzi o nasiona konopi indyjskiej, to tych powstaje coraz więcej! Hodowcy uzyskujący je w krajach, gdzie jest to legalne, tworzą coraz to nowe krzyżówki, o które hobbiści chcą wzbogacać swoje kolekcje. Wielu pasjonatów jest zafascynowanych indywidualnymi cechami każdego nowego rodzaju i z chęcią poszerza wiedzę na ich temat. Największą wartość mają zazwyczaj okazy feminizowane oraz te uznawane za wyjątkowo rzadkie.

Gdy nabędziesz już pierwsze eksponaty do swojego zbioru, dowiedz się, jak odpowiednio je przechowywać. Każde nasiono to mimo wszystko część żyjącej rośliny, która, aby zachować swoje właściwości, musi być utrzymywana w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Nasion marihuany nie można kupić w Polsce – mit

Chociaż uprawa roślin pozostaje zakazana, kolekcjonowanie nasion konopi wciąż zyskuje na popularności! Już od paru lat najciekawsze okazy można zakupić w sklepach nazywanych potocznie seedbankami – zarówno drogą internetową jak i w lokalach stacjonarnych. Chcesz mieć pewność, że zamawiasz towar najwyższej jakości o niepodważalnej wartości kolekcjonerskiej? Zatem polecamy zakupy online, np. w sklepie Pan Pestka!

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 3.7]
Informacja prawna