Czym się zajmuje lekarz endodonta?

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Żeby stać się lekarzem endodontą, konieczne jest ukończenie specjalizacji zakończone państwowym egzaminem. Czym dokładnie zajmuje się lekarz endodonta?

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to jeden z działów stomatologii poświęcony zagadnieniom dotyczącym chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Czynnością podstawową lekarza endodonty jest leczenie kanałowe. W ten sposób leczy się nie tylko ubytki wymagające wypełnienia, ale również przygotowuje pacjenta do założenia protezy. Usuwanie nerwów i czyszczenie kanałów zębowych jest bolesne, dlatego wszelkie zabiegi tego typu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Endodoncja w Warszawie i innych miastach jest wszechobecna. Leczenie kanałowe wykonuje się praktycznie w każdej placówce stomatologicznej. Niestety nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co wiąże się z dość wysokimi kosztami. Wypełnienie jednego kanału to wydatek rzędu 150 złotych. Ponieważ jest ich wiele, trzeba się liczyć z kilkuset złotowym rachunkiem.

Czym dokładnie zajmuje się lekarz endodonta?

Do lekarza endodonty trzeba się zgłosić, jeśli mamy problem z miazgą zęba, a dokładnie ze stanem zapalnym wymagającym dokładnego oczyszczenia. Dotyczy to zarówno wnętrza zęba, jak i tkanek go otaczających. Endodonta zajmuje się również próchnicą oraz urazami mechanicznymi np. złamaniami lub innymi uszkodzeniami. Leczenie endodontyczne obejmuje także zgorzele zębowe oraz przygotowanie uzębienia do założenia protezy.

By zostać lekarzem endodontą, niezbędne jest zrobienie specjalizacji na tym kierunku i zdanie państwowego egzaminu testowego. Podstawowymi narzędziami pracy endodonty są mikroskop oraz endometr. Pierwszy umożliwia precyzyjne oczyszczenie kanałów, jednak leczenie z jego wykorzystaniem jest droższe od tego z zastosowaniem metod tradycyjnych. Drugi zaś mierzy długość kanałów po usunięciu miazgi zęba. To ważna informacja dla endodonty, ponieważ doprecyzowuje, ile materiału będzie musiał użyć, aby je szczelnie wypełnić.

Leczenie kanałowe – jak ono przebiega?

Zanim dojdzie do rozpoczęcia leczenia kanałowego, pacjent musi wykonać zdjęcie pantomograficzne wszystkich zębów. Dopiero wtedy można zaplanować ich leczenie. Może się skończyć na jednej wizycie, choć zazwyczaj konieczne jest ich kilka. Na początku wizyty pacjent otrzymuje znieczulenie, które niweluje przykre dolegliwości bólowe. Następnie lekarz otwiera komorę zęba i dokładnie usuwa z niego miazgę. Dzięki temu odsłoni kanały, które będzie musiał odpowiednio oczyścić i odkazić. Pod koniec leczenia zostaną one wypełnione specjalną substancją.

Leczenie kanałowe nierzadko wymaga antybiotykoterapii lub podania środków przeciwbólowych po ustaniu znieczulenia. Dolegliwości związane z zębem powinny ustąpić po kilku dniach. Jeśli mimo upływu czasu nie widać żadnej poprawy, wskazana jest wizyta kontrolna. Być może doszło do nieszczelnego wypełnienia i zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna