Czym jest wszywka alkoholowa (Esperal)?

Uzależnienie alkoholowe rozwija się latami, przez co, szczególnie na początku, bywa niezauważalne. Często jest tak, że osoby dobrze funkcjonujące i radzące sobie na co dzień, wykazujące się optymizmem i radością z życia, w samotności upijają się do nieprzytomności. Należy jednak pamiętać, że alkoholizm nie zawsze przyjmuje formę picia do oporu. Często alkoholicy próbują zwalczyć alkoholem stres lub napięcie nerwowo-emocjonalne. W większości odprężający łyk alkoholu zaczyna całą lawinę pogłębiania się choroby alkoholowej. Tutaj duże znaczenie mają osoby najbliższe, które jeszcze mogą pomóc zerwać toksyczną relację z napojami procentowymi.

Podejmij decyzję, skorzystaj z pomocy. Możesz wesprzeć się wszywką alkoholową Esperal, którą każdego dnia implantujemy wielu osobom: https://gabinetchirurgiczny.com/.

Wszywka alkoholowa – dla kogo?

Wszywka alkoholowa w większości przypadków okazuje się być jednym z bardziej skutecznych metod zwalczania uzależnienia alkoholowego. Od lat obserwuje się destrukcyjne oddziaływanie alkoholu na ogół funkcjonowania społeczeństwa, gdzie coraz więcej zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym wieku zaczynają wykazywać objawy choroby alkoholowej. Zdarza się, że tradycyjne formy terapeutyczne nie są tak skuteczne, jak zakładano. Z tego powodu wszywka jest polecanym wsparciem, bodźcem do dalszych prób wychodzenia z uzależnienia. Sposób działania wszywki można przybliżyć jako odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości w momencie spożywania alkoholu. Odczucia te zbliżone są do silnego zatrucia alkoholowego, jednak wzmożonego i dłużej trwającego – nawet kilkanaście godzin. W ten sposób w umyśle alkoholika tworzy się swojego rodzaju awersja alkoholowa, dająca możliwość unikania napojów alkoholowych, przez co znacznie łatwiej wyjść z choroby alkoholowej.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Obecnie w terapii choroby alkoholowej farmakologiczną metodą awersyjną, do jakiej zaliczana jest wszywka alkoholowa wykorzystywane są dwa leki: Disulfiram WZF oraz Naltrexone (Naltrekson). Są to zbliżone do siebie leki, różniące się nieznacznie.

Disulfiram WZF, dawniej zwany Esperalem, nie jest wstanie wyleczyć problemów alkoholowych. Jego celem jest wspomaganie tego procesu. W momencie kiedy osoba posiadająca wszywkę sięgnie nawet po niewielką ilość napoju procentowego, pojawia się silnie natężony kac. Alkoholik zaczyna czuć się na tyle źle, że sama myśl o alkoholu zaczyna budzić w nim wstręt, niechęć i awersję, skutecznie powstrzymując go do dalszego picia w przyszłości. Zaczyna doceniać korzyści, które płyną z życia w trzeźwości.

Z kolei Naltrexone (Naltrekson) jest tak zwanym blokerem opiatowym. Stosuje się do zarówno w leczeniu narkomanii i uzależnienia od morfiny, kodeiny, tebainy, narkotyny oraz papaweryny, ale powszechnie stosowany jest również w leczeniu choroby alkoholowej. Istnieje także możliwość zastosowania go w przypadku uzależnienia od leków, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Naltrekson nie jest uzależniający, nie wykazuje również działania toksycznego. Lek blokuje odczuwanie przyjemności wywołanej piciem alkoholu lub zażywaniem narkotyków. Do tej pory nie zostały stwierdzone przypadki uodpornienia na działanie Naltreksonu.

Jak wygląda implantacja leku (zaszycie)?

Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić osoba chcąca poddać się zabiegowi chirurgicznej implantacji wszywki jest zachowanie abstynencji przed jej założeniem przez minimum 48 godzin do momentu zabiegu. Jest to o tyle ważne, że czas oczyszczania się z resztek alkoholowych jest indywidualny, uzależniony od ogólnej kondycji organizmu, a podanie wszywki osobie w stanie nietrzeźwym naraża ją na szereg nieprzyjemnych konsekwencji wynikającej z połączenia Disulfiramu z alkoholem.

Wstępem do zabiegu jest obowiązkowa konsultacja medyczna. Podczas niej lekarz szczegółowo diagnozuje ogólny stan zdrowia i kondycji Pacjenta, poznaje historię ciągów alkoholowych, a także przebieg choroby alkoholowej. Podczas takiego spotkania wykluczane są również potencjalne przeciwwskazania do zabiegu wynikające z potencjalnie posiadanych chorób. Następnie Pacjentowi udzielane są szczegółowe informacje na temat działania leku, a także zalecenia pozabiegowe.

Kolejnym etapem jest implantacja wszywki. Lek wprowadza się za pomocą sterylnych narzędzi głęboko pod skórę w mięsień. Zazwyczaj wybierany jest mięsień pośladkowy, jednak Pacjent może wskazać inne miejsce. Cała procedura wykonywana jest dyskretnie, profesjonalnie, a także z zastosowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Zabieg trwa około pół godziny i już chwilę po nim Pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności i obowiązków ze względu na niską inwazyjność zabiegu. Po około siedmiu dniach należy przyjść na kolejną wizytę celem zdjęcia szwów. Dodatkowo, jeżeli Pacjent czuje, iż jeszcze nie jest gotowy samodzielnie podjąć walkę o abstynencję, stosując Disulfiram WZF po czasie ustania aktywności wszywki (szacowane na od ośmiu do dwunastu miesięcy) po konsultacji z lekarzem można zabieg powtórzyć. Nieco inaczej jest w aspekcie terapii Naltreksonem – czas skrócony jest do 4 lub 8 miesięcy.

Efekty zastosowania wszywki alkoholowej Esperal

Istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania wszywki alkoholowej Esperal. Jednak te najczęściej wymieniane przez Pacjentów to:

  • Niechęć do spożywania alkoholu,
  • Wzrost dobrego samopoczucia,
  • Brak kaca i zatrucia alkoholowego poprzez utrzymanie abstynencji,
  • Poprawa jakości i długości snu,
  • Regulacja łaknienia,
  • Oczyszczenie i odtrucie organizmu.

Przeciwskazania do zabiegu

Decyzję o możliwości podjęcia leczenia z zastosowaniem Disulfiramu lub Naltreksonem zawsze podejmuje lekarz w oparciu o wywiad medyczny, swoje doświadczenie oraz wiedzę medyczną. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które wykluczają Pacjenta z możliwości terapii. Zalicza się do nich:

  • Nadwrażliwość na składniki leku,
  • Stan nietrzeźwości,
  • Choroby serca, układu krążenia,
  • Choroby psychiczne.

Jak długo działa Esperal?

Czas aktywności wszywki waha się zazwyczaj od 8 do 12 miesięcy i jest to uzależnione od indywidualnych czynników osobowych danego Pacjenta, do których zalicza się:

  • Indywidualnie dobraną dawkę substancji aktywnej,
  • Stopień uzależnienia,
  • Wiek, płeć i waga danej osoby,
  • Ogólny stan zdrowia i kondycji organizmu.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Reakcja organizmu na połączenie Disulfiramu z etanolem łączy się z:

  • Metalicznym posmakiem w ustach,
  • Zawrotami głowy,
  • Bólem brzucha i głowy,
  • Wymiotami, biegunką i nudnościami,
  • Uderzeniami gorąca,
  • Zaczerwienieniem skóry twarzy,
  • Stanami lękowymi,
  • Drgawkami,
  • Dolegliwościami ze strony układu sercowo-krwionośnego.

Powyższe objawy pojawiają się już kilka minut od momentu rozpoczęcia picia alkoholu. Groźne są również wszelkie produkty z alkoholem w składzie, jak leki, kosmetyki i inne produkty spożywcze. Mimo wszystko, Esperal traktowany jako wsparcie terapii przynosi większe korzyści, niż prowadzenie jedynie pojedynczych działań terapeutycznych. Z tego powodu z całą pewnością można stwierdzić, iż mimo zagrożeń, warto spróbować.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna