Biegacze są narażeni na wiele różnych kontuzji. Problemem może być m.in. niewłaściwe dobrane obuwie, zbyt częste trenowanie na twardym podłożu, nieprawidłowa technika biegu czy też ogólne dolegliwości zdrowotne. Jeśli lubisz bieganie i podporządkowujesz tej aktywności co najmniej kilka godzin tygodniowo powinieneś wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi kontuzjami. Przyda Ci się również wiedza na temat eliminowania poszczególnych dolegliwości.
Kłopoty ze stawami – zapobieganie oraz eliminowanie
Zarówno amatorzy, jak i zawodowcy miewają kłopoty ze stawami. Często jest to równoznaczne z zaniechaniem treningów na okres minimum kilku tygodni. Jeśli chcesz im zapobiec powinieneś zakupić Biolevox Ha w aptece internetowej. W preparacie zawarto m.in. kwas hialuronowy, który odpowiada za sprawne zwiększenie ruchomości stawów. Tym samym Twoje stawy staną się elastyczne i gotowe na prawdziwe biegowe wyzwania, m.in. pokonywanie tras zlokalizowanych w górach lub o charakterze przełajowym. Zadbaj przy tym o to, aby porównać ceny w aptekach online. Nie musisz daleko szukać – skorzystanie z takiej oferty umożliwiają niektóre serwisy internetowe, np. Gdziepolek.pl.
W sytuacji, gdy z problemami stawów zmagasz się od dłuższego czasu przyda Ci się solidna rehabilitacja i przejście na odpowiednią dietę. Powinieneś sięgać po:
- białko roślinne,
- ryby, oliwę i czosnek,
- rośliny strączkowe i zboża,
- marchew, ogórki, por, buraki, brokuły i pietruszkę,
- truskawki, jagody i żurawinę,
- twaróg, mleko i kefir.
Jeśli nie wiesz jak zadbać o swoją dietę nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do profesjonalnego dietetyka. Nie zapominaj również o czasowej rezygnacji z treningów (zaufaj specjalistom).
Bóle kolan, podeszwy i pięty – zapobieganie i eliminowanie
Wśród najczęstszych kontuzji u biegaczy pojawiają się też bóle kolan, podeszwy i pięty. Z dolegliwościami kolanowymi możesz się męczyć nawet przez kilka długich miesięcy. Dotyka to osoby początkujące, jak i bardzo zaawansowanych biegaczy. Jeśli chcesz im skutecznie zapobiec nie narażaj swoich kolan na nadmierne przeciążenia i nie wykonuj skoków podczas poruszania się po pochyłym terenie. Kontuzję kolana można wyeliminować jedynie u fizjoterapeuty. Wymagana jest długa przerwa w treningach.
Kolejnym problemem jest ból podeszwy (zapalenie rozcięgna podeszwowego) i pięty. Nie przeciążaj swoich łydek, nie biegaj jedynie po płaskim terenie i nie przesadzaj z treningami szybkościowymi. Ponadto zadbaj o prawidłową technikę biegu i dobór wygodnego obuwia. Takie kontuzje możesz wyeliminować poprzez przemyślaną rozgrzewkę oraz udając się do fizjoterapeuty lub rehabilitanta.
Ostry ból łydki – zapobieganie i eliminowanie
Sporym utrapieniem dla biegaczy jest także ostry ból łydki. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy wspomnianej kontuzji nie decyduj się na łączenie treningów szybkościowych z wyskokami. Możesz wtedy doprowadzić do nadmiernego naciągnięcia mięśni i pojawią się bolesne skurcze. Zaleca się obniżenie dotychczasowych obciążeń treningowych. Jednocześnie nie rezygnuj z wizyty u fizjoterapeuty lub masażysty.