Czym jest bogactwo?

Definicja bogactwo nie jest tak niejasna, jak mogłoby się wydawać. Najszczęśliwsze momenty życia to te, kiedy odczuwane jest prawdziwe bogactwo. I zgadnij, które to są chwile? Wcale nie dzień, kiedy kupujesz pierwszy dobry samochód. Nie jest to dzień, kiedy wprowadzasz się do swojego dużego domu w górach, ani dzień sprzedaży firmy za miliony. Bogactwo nie […]

Definicja bogactwo nie jest tak niejasna, jak mogłoby się wydawać. Najszczęśliwsze momenty życia to te, kiedy odczuwane jest prawdziwe bogactwo. I zgadnij, które to są chwile? Wcale nie dzień, kiedy kupujesz pierwszy dobry samochód. Nie jest to dzień, kiedy wprowadzasz się do swojego dużego domu w górach, ani dzień sprzedaży firmy za miliony. Bogactwo nie jest uwarunkowane dobrami materialnymi, pieniędzmi czy posiadanymi rzeczami, ale tym, co nazywa się fundamentalną trójcą: rodziną, sprawnością fizyczną i wolnością. Pośród nich odnajdziesz prawdziwe bogactwo oraz szczęście.

Bogactwem są silne, bliskie, familiarne relacje z innymi. Nie tylko z rodziną, ale z ludźmi, Twoją społecznością, Twoim Bogiem i Twoimi przyjaciółmi. Na końcu świetnego filmu „It’s a Wonderful Life” otrzymujemy ostatnią lekcję: „Pamiętaj, żaden człowiek, który ma przyjaciół, nie jest przegrany”. Ukazuje to znaczenie posiadania przyjaciół, rodziny i bliskich. Bogactwo polega na wprowadzeniu zmiany. Bogactwo oznacza społeczność i wpływ na życie innych. Nie można go odczuwać w pojedynkę, w próżni. Uwierz mi, najbogatsze momenty życia to te, kiedy jesteś otoczony przez rodzinę, składającą się z przyjaciół i bliskich.

Po drugie, bogactwem jest sprawność fizyczna: zdrowie, pasja i nieograniczona energia. Jeśli nie masz zdrowia, nie masz bogactwa. Zapytaj jakiegokolwiek nieuleczalnie chorego człowieka, co ceni on najbardziej. Zapytaj kogokolwiek, kto pokonał raka, a usłyszysz, że poczuł się jak nowo narodzony i że szczęście jest związane nie z przedmiotami, ale z ludźmi i doznaniami. Zdrowie i energia nie mają swojej ceny.

Po trzecie, bogactwem jest wolność wyboru: wolność życia tak, jak chcesz, robienia tego, co chcesz i gdzie chcesz. Bogactwo to wolność od szefów, budzików i ciśnienia związanego z pieniędzmi. Wolność, która pozwala podążać za marzeniami, wychowywać dzieci w sposób, jaki uważasz za najlepszy. Wolność uwolnienia się od rzeczy, których nienawidzisz. Wolność daje Ci możliwość życia tak, jak tego pragniesz.

„Bogactwo jest umiejętnością doznawania pełni życia”

                                                         Henry David Thoreau

 

 


Komentarze